Forum Sayfamıza Hoş Geldiniz... İnşallah Güzel Dakikalar Geçirirsiniz.. 
AnasayfaTakvimKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 CHP GENEL BAŞKANI DENİZ BAYKAL

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Eylem

avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 6
Yaş : 28
Nerden : Giresun
İş/Hobiler : müzik kitap
Lakap : eylem güzeli
Kayıt tarihi : 23/06/08

MesajKonu: CHP GENEL BAŞKANI DENİZ BAYKAL   Ptsi Haz. 23, 2008 3:01 pm

Deniz Baykal (d. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]), Türk avukat ve siyasetçi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] genel başkanı.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] göçmeni Hüseyin Hilmi Bey ile Mısır göçmeni (aslen [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olduğu iddia edilir) Feride Hanım'ın oğludur. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında Antalya Atatürk Ortaokulundan, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nden mezun oldu. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ni bitirdi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ne [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında asistan olarak girdi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl Rockfeller Foundation bursu ile ABD'de kaldı ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ile [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çalışmalarını sürdürdü.
Siyasetle [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'lı yıllara doğru [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te yapılan genel seçimlerde 185 milletvekili kazanarak birinci olan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nden [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] milletvekili seçildi.
Seçimlerden sonra [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] başbakanlığında kurulan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]-[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] koalisyon hükümetinden [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] oldu.1978'de kurulan 3.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hükümetinde ise [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yaptı. Deniz Baykal bu dönemde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1979 Ekim ara seçimlerinden sonra toplanan olağanüstü [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kurultayında parti yönetimini ağır bir şekilde eleştirdi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara'da Ordu Dil Okulu'nda gözetim altında tutuldu.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Anayasası'nın 5 yıl süreyle siyasi yasağı getirdiği politikacılar arasında yer aldı. 1983 yılında siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra "yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü" gerekçesiyle bir grup önde gelen [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'li ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'li politikacıyla birlikte Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri'nde 2. kez gözetim altına alındı.
Eylül [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'deki genel seçimlerde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'den [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] seçildi SHP'de önce grup başkanvekilliği ardında da genel sekreterlik görevlerinde bulunan Baykal, Haziran 1988 de göreve başladığı genel sekreterlikten [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da istifa etti. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de bu dönemden başlayarak olağan ve olağanüstü kurultaylarda Genel Başkan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nün üç defa karşısına çıktı ancak başarılı olmadı. Genel Sekreterlikten istifasından sonra [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] parti içi muhalefetinin önderi oldu.
Deniz Baykal, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] milletvekili olarak Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlementolararası Komitesi eşbaşkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi üyeliğine seçildi. TBMM Dışişleri Komisyon üyeliğinde bulundu.
Temmuz [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın sağladığı imkanla [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarihinde toplanan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Kurultayında Genel Başkanlığa seçildi.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'den sonra Deniz Baykal da tıpkı onlar gibi 54 yaşında genel başkan oldu.( Deniz Baykal; [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ten sonra [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nin dördüncü Genel Başkanıdır.)
1994 veren seçimlerine üç parça halinde ( [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.],[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.],[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ) katılan sol partiler birleşme arayışlarına başladılar. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] baştan olumsuz yanıt verdi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu karara olumlu yaklaştı. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 18 Şubat 1995'te toplanan kurultayda birleşti. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Deniz Baykal bu kurultayda genel başkanlığa aday olmadı. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarihinde birleşmeden sonra yapılan CHP Olağan Kurultayında genel başkanlığa seçildi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarihinde kurulan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]-[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üslendi. Deniz Baykal, bir tek şartla kerhen bu koalisyonu kurdu, o da hemen erken seçim olması idi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te erken seçimlere gitti.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Bülent Ecevit, Deniz Baykal ile[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] milletvekili genel seçimlerinde yeniden [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] milletvekili oldu. Seçimleri takiben 53.Hükümetin ([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]-[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] koalisyonu) kurulmasıyla Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinden ayrıldı. 23 Mayıs [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarihinde yapılan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 27.Olağan Kurultayında genel başkanlığa 3. kez seçildi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] seçimlerinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve Deniz Baykal ilk kez seçim sonuçlarıyla parlemento dışında kaldılar. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarihinde alınan seçim sonuçları nedeniyle istifa eden Baykal, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarihinde Ankara'da toplanan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 11. Olağanüstü Kurultayında yeniden seçilerek üçüncü kez CHP Genel Başkanı oldu.
3 Kasım 2002 seçimlerinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] %19.4 oyla 177 milletvekili kazanarak [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ye girdi. Deniz Baykal [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] milletvekili seçilmişti. 22.Dönem [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de anamuhalefet partisi genel başkanı olarak görev yaptı. 2003 Ekim ayında 30.Kurultayda tekrar genel başkanlığa seçildi. 2004 Temmuz ayında muhaliflerden [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'e karşı olağanüstü kurultayda güvenoyu aldı.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te yapılan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Olağanüstü Kurultayı'nda, rakibi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ü yenerek genel başkanlık görevine devam etti.|StAyS| 19-20 Kasım'da toplanan 31.Olağan Kurultayda 1158 oyun tamamını alarak tekrar genel başkanlığa seçildi.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de yapılan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adaylarının da [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] listelerinden seçimlere katılmasına rağmen, partinin aldığı oy oranı düştü.Bunun üzerine [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] içinde başlayan eleştirilere rağmen Baykal, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de yapılan CHP 32. Olağan Kurultayı'nda 1231 delegeden 1021'inin oyunu alarak tekrar genel başkan seçildi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
SAKIL
binbaşı
binbaşı
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 422
Kayıt tarihi : 15/05/08

Kişi sayfası
motor:
motor

MesajKonu: Geri: CHP GENEL BAŞKANI DENİZ BAYKAL   Perş. Haz. 26, 2008 5:26 am

s.a eylem kardeş [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gel tanışalım.yardımcı olalım.aeo . kib . s.a
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
CHP GENEL BAŞKANI DENİZ BAYKAL
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Türk Siyaseti :: Türkiye'nin En Önde Gelen Siyasetcileri-
Buraya geçin: